Ökoiskola lettünk!

Az elmúlt tanév végén a Csete Balázs Általános Iskola pályázott az Ökoiskola cím elnyerésére. A pályázatban szerepel, hogy a tanítási órákon, ahol lehetőség nyílik rá, környezetvédelmi témákról is szó esik, illetve az iskola éves programjában szerepelnek környezetvédelemhez kapcsolódó rendezvények. Az első akcióra szeptember 12-én került sor. Az 5. és a 6. évfolyam tanulói parlagfű mentesítésben vettek részt.

Parlagfű irtás

2007. szeptember 12-én délután 3 órakor gyülekezett a könyvtár előtt az 5. és 6. osztályosokból álló kis csapat. A hirdetésre csak kevesen jelentek meg ezen a napsütéses délutánon.
A helyszínre kerékpárral érkeztünk. A védőfelszerelést a könyvtárnál kaptuk meg: maszk, kesztyű. A könyvtár vezetője Esztike néni írt pályázatot, amit megnyert, így kapott pénzt az eszközök megvásárlására. Amikor már nem számíthattunk több érkezőre, tanakodni kezdtünk, hogy a sok hely közül melyiket válasszuk a parlagfű elleni támadásra. Végül a Bartók Béla útnál lévő területet választottuk.
Mikor a területre érkeztünk, akkor láttuk meg milyen jó volt a választás. Volt bőven mit gyűjteni. Miután mindenki szoros ismeretséget kötött a "gazzal", hozzáláttunk a kegyetlen harchoz. Nagy műanyag zsákokba kezdtük gyűjteni a tövestől kiszakított gyomot. Eleinte kevesebbet találtunk, később azonban hatalmas bokrokat.
Végül már alig győztük begyűjteni a nagy és egészen apró méretű példányokat. Mindenki ügyesen dolgozott. Senki sem lazsált. 4 órakor már mindenki profi volt a növény felismerésében. A zsákokat végül az út szélén helyeztük el, mert képtelenség lett volna a Polgármesteri hivatal udvarára hordani. Reméljük, hogy sikerült a zsákokat járművel elszállítani és megsemmisíteni. Miért vállaltuk magunkra ezt a munkát?
  1. A parlagfű virágpora (pollenje) nagyon sok emberben allergiát vált ki. Belélegezve irritálja az orr nyálkahártyáját, így az allergiás ember náthás lesz, a szeme pedig könnyezik.
  2. A növény nagyon könnyen szaporodik-elszaporodik, és kiszorítja élőhelyéről a többi őshonos növényt.

A község minden lakójának rendben kellene tartania lakóháza környezetét, akkor talán nem lenne szükség ilyen akciókra.
Azonban addig, amíg itt az iskolában is néhány hanyag diák után a többieknek kell szednie a szemetet nem várhatunk változást.
Jó lenne végre, ha mindenki tudná mi a kötelessége!

A Jászkiséri Kertkultúra Egyesület által szervezett "Parlagfű-mentes Magyarországért" mozgalomban, gyomtalanításban résztvevők névsora:

1. Borsos Ildikó
  25. Tóth László 6.a
  26. Tóth Magdolna
  27. Zana Alex 5.c

Köszönet mindenkinek a végzett munkáért!