Emberi Erőforrások Minisztériuma logoEmberi Erőforrás Támogatáskezelő logoOFI logoNemzeti Tehetség Program logo

"Kis Természettudósok Műhelye"

NTP-MTI-13-0126

Kis Természettudósok Műhelye program során megtartott foglalkozásokon, amelyeket négy téma, a föld, a levegő, a víz és a tűz köré szerveztünk, a tanulók elméleti, és gyakorlati ismereteit kiscsoportos formában projekt-módszer segítségével bővítettük. A tevékenységeket oly módon terveztük és valósítottuk meg, hogy a résztvevők minél változatosabb, sokoldalúbb, valóságos feladattal, problémával találkozzanak, amelyek mélyebb megértéséhez, a kutatáshoz, a megoldások megkereséséhez a tanulók aktív közreműködése szükséges. Elsődleges célunk az volt, hogy a diákok megtalálják a helyüket az adott téma keretén belül mindennapi világunkban, új ismeretekkel gazdagodhassanak. A programsorozaton belül ellátogattunk a Mátrai Hőerőműbe, a jászberényi állatkertbe, a kiskörei vízierőműbe.

A Mátrai Hőerőműben egy tájékoztató videó és egy beszélgetés után az erőművet járhattuk be, ahol a tanulók a valóságban láthatták mindazokat a folyamatokat, berendezéseket, amelyekről eddig tanórákon hallottak, a projekt során végeztek kutatómunkát. Lenyűgöző volt minden résztvevő számára az erőmű, a külszíni fejtés mérete, az üzemrészek működése.

A Jászberényben az állatok csodálatos világát ismertük meg, közelről láthattuk a madarak röptét, megvizsgálhattuk az élőlények mozgását. Megnyilvánulhatott a gyerekek természetes kíváncsisága az állatvilág iránt, a zoo zegét-zugát bejárták, látványetetéseket figyelhettek meg, közvetlen kapcsolatba kerülhettek az állatsimogató szereplőivel, nagy kedvencekké váltak számukra a majmok.

Kiskörén, a Vízierőműben a megújuló energiaforrást felhasználó berendezéseket ismertük meg egy bemutató videó, majd egy üzembejárás segítségével. A fotókiállításon láthattuk az erőmű felépítését, ami a komplexum méreteit tette áttekinthetőbbé.

Mindhárom helyszínen a tanulók élménydús, valóságos tapasztalatokat szereztek, amelyek a projekt sikeréhez nagyban hozzájárultak.